www.polop.ir

خاصیت طنز چیست ؟

* بازهم سلام .خود را معرفی کنید .

سلام . چطوریف هستم ( میگم اگه سلام کردن برایتان سخت است ، چند تا سلام بگید که در برنامه های بعدی راحت باشید )

* اولاً سلام ، سلامتی می آورد . دوما ً بهتره سوال این بیننده را جواب بدهید که سوالش را روی سنگ حک نموده و عکسش را برایمان ارسال نموده ودر آن پرسیده « خاصیت طنز چیست » ، لطفا توضیح دهید .

مطلب طنز ، شعر طنز ، کاریکلماتور ، فوتوکاتور ، کمیک استریپ ، کاریکاتور چهره و کاریکاتور موضوعی ، اینها واژه هایی هستند که شاید به گوش خیلی از افراد خورده باشد . البته من آینده کاریکاتور چهره را روشن نمی بینم زیرا متاسفانه بسیاری از افراد ، آن را نشانه تمسخر و تحقیر صاحب تصویر می دانند و هنوز فرهنگ آن برای ما بخوبی جا نیفتاده است ، در حالی که می توان بسیاری ازخصوصیات رفتاری و اخلاقی شخصی را به طور انتقادی در تصویر کاریکاتوری ( کاریکاتور چهره ) آن شخص بیان نمود .

نگاه طنز ، نیازمند ویژگیهایی است که ممکن است برخی از آنها ذاتی و برخی اکتسابی و تجربی باشد . مثلا ً داشتن روحیه شاد ، انتقاد پذیر و منتقد بودن ، نگاه کردن به مسایل از زوایای مختلف و یافتن دلیلی طنز و انتقادی برای آن ، قراردادن خود به جای دیگران در بعضی شرایط ، مطالعه زیاد و … از جمله ویژگیهای لازم برای داشتن نگاهی طنز هستند .

طنز پرداز حرفه ای را می توان بعنوان یک پروفسور نام برد زیرا او باید تقریبا ً درباره تمام مسایل اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و … اطلاعات لازم را داشته و یا کسب کند تا بتواند در رابطه با آنها به طنز پردازی بپردازد . که مسلما ً چنین افرادی ، شخصیت هایی مهم و سازنده در اجتماع هستند ( البته بلا نسبت مدیریت وبسایت پولوپ !! زیرا ایشان هنوز حرفه ای نشده اند و راه طولانی را برای رسیدن به گرد پای طنزپردازان حرفه ای ، پیش رو خواهند داشت !! خیلی هم متواضع !! )

و اما خاصیت طنز را می توان به این صورت بیان نمود که طنز می تواند ذهن را فعال کند ، ذهن فعال می تواند مشکلات را زیر پا گذاشته و برای آنها دلیل وراه حل ایجاد کند و این راه حل های سازنده می توانند در تمام مسایل زندگی و اجتماعی بکار گرفته شوند .

همیشه مشکلاتی نیز بر سر راه طنز و طنز پردازی وجود داشته و خواهد داشت . به طور مثال ؛ نداشتن روحیه انتقاد پذیری بسیاری از مردم و مسئولین ، خوش بینی مطلق در کار و رفتار خود و فرار از مواجهه با ویژگیهای ناپسند آنها ، عدم آگاهی کافی نسبت به ابعاد مختلف طنز ، بی توجهی نسبت به ایجاد روحیه طنز از سنین کودکی ، تعطیلی و توقیف و یا عدم حمایت مسئولین از انتشار مجلات طنز ، افزایش درجه خنده پذیری در بسیاری از مردم ،خود برتر بینی و تکبر برخی مسئولین و جلوگیری ار انتقاد نسبت به خود در طنز سیاسی و اجتماعی و …

* حالا نمی شه زیر دیپلم صحبت کنید تا ماهم متوجه بشیم؟

ای کاش می شد بی پرده صحبت کرد ، در آن صورت مطمئن باشید پرده فروش ها ورشکست می شوند .

* با تشکر از شما . آمار پیامک های رسیده به ما هم نشان می دهد که 50 درصد از بینندگان به « خاصیت » ،80 درصد به «طنز » و 60 در صد به «چیست» رای داده اند . ممنونم از توجهتان وخدانگهدار .

 

( سحم )


نویسنده :
لینک کوتاه این مطلب : http://polop.ir/?p=1651

حتما ببینید

ساخت چین

رفتم فنلاند و گوشی چینی بهم انداختند . اومدم کلیه هامو اهدا کنم  اما گفتند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 8 =