سوال هارون از بهلول

سوال هارون از بهلول

روزی هارون الرشید که مست باده ناب بود در قصری مشرف به دجله بود و به تماشای آبهای خروشان دجله مشغول . در این حال بهلول به نزد هارون آمد .

هارون الرشید خنده مستانه نمود و بعد از خوش آمد به بهلول امر نشستن داد و به او گفت:

امروز یک معما از تو سوال می نمایم . اگر جواب صحیح دادی هزار دینار زر سرخ به تو می دهم و چنانچه از جواب عاجز بمانی امر می کنم از همین محل تو را به دجله اندازند ، بهلول گفت من به زر احتیاجی ندارم ولی به یک شرط قبول می نمایم ،که اگر جواب معمای تو را صحیح دادم ، باید صد نفر از اشخاصی که در زندانهای تو و از دوستان من می باشند را آزاد نمایی و اگر جواب صحیح ندادم مرا در دجله غرق نما .

هارون قبول نمود و معما را بدین طریق طرح نمود :

اگر یک گوسفند و یک گرگ و یک دسته علف داشته باشیم و بخواهیم این سه را به تنهایی یک یک از این طرف رودخانه به آن طرف ببریم ، آیا به چند

طریق باید آنها را به آن طرف رودخانه برد که نه گوسفند علف را بخورد و نه گرگ گوسفند را ؟

بهلول گفت:

اول باید گرگ را بگذاریم و گوسفند را آن طرف رودخانه ببریم و بعد برگردیم علف را برداریم و ببریم و چون علف را آن طرف رودخانه بردیم باز گوسفند را برگردانیم به جای اول و گوسفند را بگذاریم و گرگ را ببریم و بعد هم برگردیم و گوسفند را بر داریم و ببریم . پس اینها یک به یک برده می شوند و نه گوسفند می تواند علف را بخورد و نه گرگ می تواند گوسفند را بدرد .

هارون گفت : احسنت جواب صحیح دادی ، بعد بهلول نام یکصد نفر از دوستان را که همه آنها از شیعیان علی (ع) بودند گفت و منشی همه آنها را نوشت

و چون به نظر هارون رسید و آنها را شناخت از شرط خود سر باز زد ولی با اصرار بهلول فقط ده نفر را بخشید و از زندان آزاد نمود .


سوال هارون از بهلول
نویسنده :
لینک کوتاه این مطلب : http://polop.ir/?p=171

حتما ببینید

هری مگوایر کاپیتان منچستر یونایتد توسط دادگاه یونان به ۲۱ ماه و ۱۰ روز زندان محکوم شد.

هری مگوایر کاپیتان منچستر یونایتد توسط دادگاه یونان به ۲۱ ماه و ۱۰ روز زندان محکوم شد.

اسکای | هری مگوایر کاپیتان منچستر یونایتد توسط دادگاه یونان به ۲۱ ماه و ۱۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =