خانه / طنز و سرگرمی / مطلب طنز / بهلول / سوال هارون از بهلول

سوال هارون از بهلول

روزی هارون الرشید که مست باده ناب بود در قصری مشرف به دجله بود و به تماشای آبهای خروشان دجله مشغول . در این حال بهلول به نزد هارون آمد .

هارون الرشید خنده مستانه نمود و بعد از خوش آمد به بهلول امر نشستن داد و به او گفت:

امروز یک معما از تو سوال می نمایم . اگر جواب صحیح دادی هزار دینار زر سرخ به تو می دهم و چنانچه از جواب عاجز بمانی امر می کنم از همین محل تو را به دجله اندازند ، بهلول گفت من به زر احتیاجی ندارم ولی به یک شرط قبول می نمایم ،که اگر جواب معمای تو را صحیح دادم ، باید صد نفر از اشخاصی که در زندانهای تو و از دوستان من می باشند را آزاد نمایی و اگر جواب صحیح ندادم مرا در دجله غرق نما .

هارون قبول نمود و معما را بدین طریق طرح نمود :

اگر یک گوسفند و یک گرگ و یک دسته علف داشته باشیم و بخواهیم این سه را به تنهایی یک یک از این طرف رودخانه به آن طرف ببریم ، آیا به چند

طریق باید آنها را به آن طرف رودخانه برد که نه گوسفند علف را بخورد و نه گرگ گوسفند را ؟

بهلول گفت:

اول باید گرگ را بگذاریم و گوسفند را آن طرف رودخانه ببریم و بعد برگردیم علف را برداریم و ببریم و چون علف را آن طرف رودخانه بردیم باز گوسفند را برگردانیم به جای اول و گوسفند را بگذاریم و گرگ را ببریم و بعد هم برگردیم و گوسفند را بر داریم و ببریم . پس اینها یک به یک برده می شوند و نه گوسفند می تواند علف را بخورد و نه گرگ می تواند گوسفند را بدرد .

هارون گفت : احسنت جواب صحیح دادی ، بعد بهلول نام یکصد نفر از دوستان را که همه آنها از شیعیان علی (ع) بودند گفت و منشی همه آنها را نوشت

و چون به نظر هارون رسید و آنها را شناخت از شرط خود سر باز زد ولی با اصرار بهلول فقط ده نفر را بخشید و از زندان آزاد نمود .

می پسندم(۱)نمی پسندم(۰)
نویسنده : S.H.Mousavi
لینک کوتاه این مطلب : http://polop.ir/?p=171

مطلب پیشنهادی

زندان هالدن در کشور نروژ

زندان هالدن در کشور نروژ، انسانی ترین زندان دنیا     می پسندم(۰)نمی پسندم(۰)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی : *

  • سبد خریدتان خالی است.