رابطه فشار خون با ورزش

رابطه فشار خون با ورزش

رابطه فشار خون با ورزش

فشار خون نیرویی است که قلب هنگام پمپاژ خون به دیواره سرخرگها وارد میکند و هنگام اندازه گیری با دو عدد خوانده میشود مثلا ۱۲/۸ یا ۱۲۰/۸۰

عدد اول یا عدد بزرگتر مربوط مرحله سیستول یا انقباض قلب و عدد دوم و کوچکتر مربوط به دیاستول قلب یا مرحله انبساط قلب هست .

در هنگام ورزش و فعالیت بدنی ، عضلات نیاز به اکسیژن و مواد غذایی بیشتری دارند ، فشار خون افزایش می یابد که این افزایش بیشتر مربوط به عدد بزرگتر هست و عدد کوچکتر تقریبا ثابت است .

فشار خون بسته به نوع و شدت ورزش تا ۲۰ هم بالا میرود که غالبا ورزشهای قدرتی و سرعتی با فشار و شدت بالا موجب میشوند فشار خون به بیست و حتی بالاتر هم در هنگام تمرین برسد .

این فشار خون بالا برای ورزشکار ورزیده مشکلی بوجود نمی آورد ولی برای ورزشکاران غیر آماده و افراد عادی میتواند سبب بروز مشکل از جمله پاره شدن رگها و سکته گردد .

لازم بتذکر است ورزشهای قدرتی و سرعتی شدید در طی سالها تمرین موجب افزایش فشار خون از ۱۲ به ۱۳ میگردد که عادی است و مشکلی ندارد و ورزشهای استقامتی موجب اندکی کاهش فشار خون میگردد .

کسانی که فشار خون بالا دارند بهتر است ورزشهای استقامتی با شدت کم و مدت طولانی انجام دهند تا بمرور فشار خونشان کاهش یابد .


رابطه فشار خون با ورزش
نویسنده :
لینک کوتاه این مطلب : http://polop.ir/?p=23485

حتما ببینید

وقتی ورزش می‌کنید واقعاً به چه مقدار آب نیاز دارید؟

وقتی ورزش می‌کنید واقعاً به چه مقدار آب نیاز دارید؟

♻️ وقتی ورزش می‌کنید واقعاً به چه مقدار آب نیاز دارید؟ ♉️ نوشیدن آب تنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

5 × چهار =