پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری در کودکان

🔴 #پرخاشگری در کودکان

🔘 پرخاشگرى چيست؟
پرخاشگرى، رفتارى است به صورت عملى يا كلامى نسبت به فرد يا شىء خاص كه با هدف وارد كردن صدمه يا خسارتى به آن فرد يا شىء انجام مى پذيرد.

🔘 انواع پرخاشگرى
روان شناسان رفتارهاى پرخاشگرانه كودكان را به دو گروه ؛ رفتار های خود آزار اولیه و رفتارهای خودآزار ثانویه و هدایت شده تقسیم کرده اند.

1️⃣ رفتارهاى خودآزار اوليه شامل خود را گاز گرفتن،چنگ زدن، بدن خود را خاراندن و خونين كردن و اعمالى نظير آنهاست. اين رفتارها در كودكان كوچك تر، به خصوص تا سن دو سالگى، بيشتر ديده مى شود و پس از آن به ندرت بروز مى كند.

اين رفتارها بيشتر به خاطر كشف و شناسايى محيط اطراف و تلاش براى سازگارى با آن است.

2️⃣ رفتارهاى خودآزار ثانويه و هدايت شده رفتارهايى است كه هدف آن اكتشاف و سازگارى با محيط نيست. تحقيقات نشان مى دهد كه با كاهش تدريجى اين نوع رفتارهاى خودآزار، رفتارهاى پرخاشگرانه نسبت به ديگران فزونى مى يابد.

⏺ رفتارهاى پرخاشگرانه برخى از كودكان، فقط در محيط خانه يا برعكس، فقط در محيط مدرسه مشاهده مى شود. اين نوع پرخاشگرى ها را “پرخاشگری واکنشی” می گویند. تندخويى، نزاع و گريز از مدرسه، عكس العمل هايى هستند كه كودكان در مقابل بدرفتارى واقعى والدين يا ساير افراد بزرگسال از خود بروز مى دهند.

❗️فراموش نکنیم که تداوم رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان اغلب بروز اختلالات مختلفی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین در صورت مشاهده حتما اقدام درمانی را آغاز کنید.


پرخاشگری در کودکان
نویسنده :
لینک کوتاه این مطلب : http://polop.ir/?p=30115

حتما ببینید

نشانه ی تشخیص زود هنگام اختلال یادگیری در کودکان

نشانه ی تشخیص زود هنگام اختلال یادگیری در کودکان

⭕️ نشانه ی تشخیص زود هنگام اختلال یادگیری در کودکان ویژگی های عمومی: اگر چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

3 × پنج =