جيغ زدن در کودکان ‼️

جيغ زدن در کودکان ‼️

🚫 #جيغ زدن در کودکان ‼️

💢 توجه کنید؛ جیغی که مادر و پدر را به تنگ می آورد و برای طلب خواسته ای از والدین است، ربطی به تاخیر کلامی و بیماری شنوایی ندارد و رفتاری بیمارگونه محسوب می شود.

💢 برخورد والدین و اطرافیان با این رفتار کودک در شکل گیری رفتارهای ارتباطی و ویژگی های شخصیتی کودک تعیین کننده است و برخورد نامناسب والدین وضعیت دشواری را می آفریند.

بنابراین بهتر است توصیه های زیر را جدی بگیرید:

1️⃣ وضعیت سن و رشد کودک را در نظر بگیرید

🔺 ‏کودکانی که جیغ می زنند را به دو گروه تقسیم می کنیم؛ بچه های 5/1تا 3ساله و بچه های بالای3 سال.

🔺کودکان تا قبل از 18 ماهگی،تنها نیاز فیزیولوژیک دارند اما در 18 ماهگی تا 3 سالگی، هویت کسب می کنند یعنی خواسته های فردی پیدا می کنند، اسم خود را می شناسند و می دانند مثلا این توپ مال اوست.

🔺کودکی که در این سن است، می خواهد وسایل اطراف مال او باشد و سر این مساله با سایرین دعوا می کند. جیغ زدن یعنی کودک سعی می کند با این رفتار به خواسته خود برسد. بعد از 3 سالگی این وضعیت باید فروکش کند اما به دلیل رفتارهای نادرست والدین و برخوردهای اشتباهشان نه تنها فروکش نمی کند بلکه شدت می یابد.

🔺یکی از دلایل شدت یافتن جیغ زدن های کودک بعد از 3 سالگی این است که والدین پاسخ های تشویقی نامناسب به کودک می دهند یعنی مثلا کودک جیغ می زند و خواسته ای از مادر دارد اما مادر نمی خواهد به او پاسخ دهد. در این شرایط کودک سعی می کند به زور با جیغ زدن به خواسته اش برسد. معمولا مادر ابتدا مقاومت می کند اما چون جیغ زدن زیاد می شود در نهایت تسلیم می شود و خواسته کودک را اجابت می کند.

❌ در این شرایط در واقع کودک به نحوی تشویق می شود و برای جیغ زدنش جایزه می گیرد. گاهی وسیله ای دست کودک است و مادر می خواهد از او بگیرد اما وقتی کودک شروع می کند به جیغ زدن مادر از گرفتن وسیله منصرف می شود. این کار هم در واقع تقویت منفی است و کودک با جیغ زدن به خواسته اش می رسد.

❌ بنابراین این 2 نوع تقویت که در جامعه زیاد هم به کار گرفته می شود، عامل تشدید جیغ زدن کودک بعد از 3 سالگی است.

👈 #جيغ_زدن
👈 #لجباز

 


جيغ زدن در کودکان ‼️
نویسنده :
لینک کوتاه این مطلب : https://polop.ir/?p=31370

حتما ببینید

اصل خودسازی:

اصل خودسازی:

#رشد_فردی 🌺 اصل خودسازی: ⬇️ 🌟وقتی کسی مرا ناراحت میکند یا به چالش میکشد؛از خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بیست − 16 =