ضرورت آماده كردن كودكان براي "نه" شنيدن

ضرورت آماده كردن كودكان براي “نه” شنيدن

⭕️ ضرورت آماده كردن كودكان براي “نه” شنيدن

✅ پروفسور فرهنگ هلاکویی:

🔘 باید به بچه‌ها آموخت که با شنیدن “نه” دنیا به پایان نمی‌رسد;

رسیدن به نه معنایش تمام شدن آن کار نیست، معنایش ویرانگری و نابودی نیست، معنایش مرگ نیست.. معنایش یافتن راه جدید یا هدفی دیگر و یا شاید پیدا کردن راهی جدید برای رسیدن به هدف گذشته است.

💢 بناراين نه شنیدنِ عادی، عادی است.

نه نشانه‌ی دشمنی است و نه نشانه‌ی مخالفت؛ نه نشانه‌ی بد بودن گوینده هست و نه بد بودن شنونده..

✔️ به همین جهت است که فرزندان من و شما باید متوجه باشند که در بسیاری از موارد “نه” شنیدن حتی صلاح خودشان است،‌ همانگونه که من و شما به آن ها نه می‌گوییم؛ و باید بدانند که شاید حق دیگری و آرزو و نظر دیگری است و من و شما باید برای دیگران هم همان ارزش و نظری را که برای خودمان قائل هستیم، قائل بشویم.

☝️ معنای این “نه” شنیدن می‌تواند این باشد که من و شما در دنیایی زندگی می‌کنیم که مردم دلیل و بهانه‌هایی برای “نه” گفتن دارند و خیلی از اوقات شاید با توضیحی نظر آن‌ها را عوض کنیم، اما اگر هم چنان “نه” بر سر جای خودش هست،‌ من و شما باید آن را بپذیریم.

❌ متأسفانه بسیاری از بچه ها گرفتار چنین تصور و توهمی هستند که “نه” گفتن نشان این هست که ما را دوست ندارند، نشان این هست که نسبت به ما بی اعتنا هستند و بنابراین وقتی که نه می‌شوند به درون خودشان پناه می‌برند و سرخورده می‌شوند.

… باید کمکشان کرد که گفتن “نه” و شنیدن “نه” عادی و معمولِ معمول است.
درست مانند وقتی است که شما به ساعتی نگاه می‌کنید و انتظار دارید که ساعت دو باشد ولی سه هست یا یک، هیچ اتفاق بدی نیفتاده و فقط آن چه که انتظار و توقع من بوده تحقق پیدا نکرده.

✅ “نه” گفتن و “نه” شنیدن نشانه‌ی سلامت روانی، نشانه‌ی آزادی و آزادگی و نشانه‌ی این است که افراد همچنان صمیمانه و دوستانه در ارتباط با هم قرار گرفته‌اند.


ضرورت آماده كردن كودكان براي "نه" شنيدن
نویسنده :
لینک کوتاه این مطلب : https://polop.ir/?p=33424

حتما ببینید

بخش اعظم تربیت کودک در سکوت شکل میگیرد؛

بخش اعظم تربیت کودک در سکوت شکل میگیرد؛

#ارتباط_با_فرزند بخش اعظم تربیت کودک … در سکوت شکل میگیرد؛ والدین هر کاری میکنند .. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

2 × 1 =